Skip to content

62 Van Breeman DrClifton, NJ 07013

Built 1951

Last Sale Date
Jun 5, 2015

Property Information

Block34.06
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-A3
Sq Footage1,267
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
60%
Improvement Value:$57,500
40%
Total Assessment$145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,631+2.5%
2024$8,424+5.8%
2023$7,961-0.3%
2022$7,987+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook K157, Page 111

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook A-136, Page 19

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook F-125, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1951