Skip to content

842 Clifton Ave(Unit C0002)Clifton, NJ 07013

Built 1986
Commercial

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 27, 2019

Property Information

Block35.04
Lot24
QualifierC0002
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningB-C
Sq Footage1,638
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,100
33%
Improvement Value:$98,900
67%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,785+2.4%
2024$8,575-24.7%
2023$11,388-0.3%
2022$11,425+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,638DeedBook 3750, Page 225

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook L160, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1986