Skip to content

842 Clifton Ave(Unit C0003)Clifton, NJ 07013

Built 1986

Last Sale Date
Feb 7, 2014

Property Information

Block35.04
Lot24
QualifierC0003

ZoningB-C
Sq Footage1,462
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
33%
Improvement Value:$88,200
67%
Total Assessment$132,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,841+2.4%
2024$7,654-13.7%
2023$8,870-0.3%
2022$8,899+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1080, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1986