Skip to content

842 Clifton Ave(Unit C0006)Clifton, NJ 07013

Built 1986
Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 22, 2023

Property Information

Block35.04
Lot24
QualifierC0006
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2CB
Dwellings1
ZoningB-C
Sq Footage1,521
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,600
33%
Improvement Value:$91,900
67%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,162+2.5%
2024$7,967-16.8%
2023$9,576-0.3%
2022$9,607+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,521DeedBook 4650, Page 221

Property Sale

Sale
$121,750
DeedBook 863, Page 119

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook Z-121, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1986