Skip to content

795 Clifton AveClifton, NJ 07013

Built 1913
Commercial

Last Sale Price
$281,500
Last Sale Date
Jan 15, 2015

Property Information

Block35.05
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionOFFICE
Dwellings---
ZoningB-C
Sq Footage2,464
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,100
64%
Improvement Value:$85,000
36%
Total Assessment$237,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,074+2.4%
2024$13,738+5.8%
2023$12,981-0.3%
2022$13,024+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$281,500

To:

Sq Ft2,464DeedBook 2599, Page 11

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 958, Page 135

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 192, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1913