Skip to content

30 Lisbon StClifton, NJ 07013

Built 1971

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Nov 16, 2015

Property Information

Block36.12
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,906
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
36%
Improvement Value:$136,400
64%
Total Assessment$212,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,584+2.4%
2024$12,283+5.8%
2023$11,607-0.3%
2022$11,645+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,906DeedBook 2733, Page 226

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2295, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1971