Skip to content

284 Grove StClifton, NJ 07013

Built 2017

Last Sale Price
$1,995,000
Last Sale Date
Jan 30, 2024

Property Information

Block39.04
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-A1
Sq Footage6,291
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,500
28%
Improvement Value:$454,200
72%
Total Assessment$627,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,047+2.5%
2024$36,160+5.8%
2023$34,169-0.3%
2022$34,282+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,995,000

To:

Sq Ft6,291DeedBook 4677, Page 265

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3589, Page 38Recorded6/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

DeedBook 2866, Page 228Recorded7/29/2016

Property Sale

Sale
$216,200
DeedBook 305, Page 283