Skip to content

36 Standish DrClifton, NJ 07013

Built 1959

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 18, 2016

Property Information

Block39.09
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-A2
Sq Footage1,400
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,100
54%
Improvement Value:$94,600
46%
Total Assessment$205,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,210+2.4%
2024$11,918+5.8%
2023$11,262-0.3%
2022$11,299+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,400DeedBook 2818, Page 249

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2774, Page 225Recorded2/16/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2762, Page 284Recorded1/26/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2746, Page 199Recorded12/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 1959