Skip to content

13 Sears PlClifton, NJ 07011

Built 1920

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 14, 2010

Property Information

Block4.01
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage1,510
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,500
49%
Improvement Value:$67,900
51%
Total Assessment$132,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,859+2.4%
2024$7,671+5.8%
2023$7,249-0.3%
2022$7,273+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,510DeedBook 1987, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1920