Skip to content

193 Ackerman AveClifton, NJ 07011

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$509,000
Last Sale Date
Feb 20, 2004

Property Information

Block4.07
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description(6) APARTMENTS
Dwellings6
ZoningR-B3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,000
31%
Improvement Value:$192,600
69%
Total Assessment$279,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,597+2.5%
2024$16,200+5.8%
2023$15,308-0.3%
2022$15,358+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$509,000

To:

DeedBook 750, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1920