Skip to content

42 Arthur StClifton, NJ 07011

Built 1910

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
Jan 3, 1992

Property Information

Block4.07
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B3
Sq Footage1,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,700
45%
Improvement Value:$78,400
55%
Total Assessment$142,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,435+2.5%
2024$8,233+5.8%
2023$7,780-0.3%
2022$7,806+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$161,000

To:

Sq Ft1,960DeedBook 130, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1910