Skip to content

36 Arthur StClifton, NJ 07011

Built 1910

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 9, 2018

Property Information

Block4.07
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B3
Sq Footage1,520
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,900
49%
Improvement Value:$73,800
51%
Total Assessment$144,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,589+2.4%
2024$8,384+5.8%
2023$7,922-0.3%
2022$7,948+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 3382, Page 234

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 1069, Page 291

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 353, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1910