Skip to content

22 Harrison PlClifton, NJ 07011

Built 1926

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 5, 2015

Property Information

Block4.08
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B3
Sq Footage1,516
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
45%
Improvement Value:$75,600
55%
Total Assessment$138,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,204+2.5%
2024$8,007+5.8%
2023$7,566-0.3%
2022$7,591+0.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,516DeedBook 2576, Page 229

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2025, Page 248

Property Sale

Sale
$371,400
DeedBook 1033, Page 225

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 885, Page 124

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 306, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1926