Skip to content

54 Center StClifton, NJ 07011

Built 1916
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jun 18, 2014

Property Information

Block4.09
Lot27

Dwellings---
ZoningR-B3
Sq Footage8,622
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
28%
Improvement Value:$279,600
72%
Total Assessment$389,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,127+2.5%
2024$22,573+5.8%
2023$21,331-0.3%
2022$21,401+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft8,622DeedBook 2490, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1916