Skip to content

157 Ackerman AveClifton, NJ 07011

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 15, 1997

Property Information

Block4.09
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B
Dwellings2
ZoningR-B3
Sq Footage1,980
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,100
51%
Improvement Value:$78,200
49%
Total Assessment$159,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,456+2.5%
2024$9,230+5.8%
2023$8,722-0.3%
2022$8,750+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,980DeedBook 151, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1955