Skip to content

145 Ackerman AveClifton, NJ 07011

Built 1909

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block4.10
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B3
Sq Footage1,556
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
50%
Improvement Value:$67,800
50%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,037+2.4%
2024$7,845+5.8%
2023$7,413-0.3%
2022$7,438+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft1,556DeedBook 3052, Page 251

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 385, Page 184

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook E-138, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1909