Skip to content

30 Center StClifton, NJ 07011

Built 1916
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 9, 2008

Property Information

Block4.10
Lot44
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings3
ZoningR-B3
Sq Footage2,180
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,500
40%
Improvement Value:$135,500
60%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,475+2.5%
2024$13,152+5.8%
2023$12,428-0.3%
2022$12,469+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,180DeedBook 1668, Page 99

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 1286, Page 260

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1916