Skip to content

298 Parker AveClifton, NJ 07011

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 20, 2011

Property Information

Block4.12
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings5
ZoningPD-1
Sq Footage3,328
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,600
27%
Improvement Value:$135,400
73%
Total Assessment$186,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,041+2.5%
2024$10,777+5.8%
2023$10,184-0.3%
2022$10,217+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft3,328DeedBook 2133, Page 243

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook A-136, Page 306

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook E-124, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1910