Skip to content

129 Lake AveClifton, NJ 07011

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block4.20
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description(6) APARTMENTS
Dwellings6
ZoningR-B3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
40%
Improvement Value:$133,100
60%
Total Assessment$223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,243+2.4%
2024$12,926+5.8%
2023$12,215-0.3%
2022$12,255+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

To:

DeedBook 3921, Page 109

Property Sale

Sale
$500

From:

To:

DeedBook 3556, Page 18Recorded4/12/2019

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

DeedBook 2645, Page 27Recorded6/18/2015

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 232, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1910