Skip to content

215 Parker AveClifton, NJ 07011

Built 1910

Last Sale Date
Nov 28, 2022

Property Information

Block4.22
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningPD-1
Sq Footage1,483
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
51%
Improvement Value:$73,700
49%
Total Assessment$149,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,862+2.4%
2024$8,650+5.8%
2023$8,174-0.3%
2022$8,201+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910