Skip to content

64 Highland AveClifton, NJ 07011

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2024

Property Information

Block4.22
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B3
Sq Footage1,620
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,700
47%
Improvement Value:$53,600
53%
Total Assessment$101,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,013+2.4%
2024$5,869+5.8%
2023$5,546-0.3%
2022$5,564+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$76,000

From:

To:

DeedBook 2596, Page 256Recorded3/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900