Skip to content

Rear Of 64 Highland AveClifton, NJ 07013

Built 1900

Last Sale Price
$11,000
Last Sale Date
Apr 24, 2069

Property Information

Block4.22
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings2
ZoningR-B3
Sq Footage1,408
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,700
48%
Improvement Value:$52,300
52%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,936+2.5%
2024$5,794+5.8%
2023$5,475-0.3%
2022$5,493+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$11,000

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,408DeedBook 4604, Page 171

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Property Sale

Sale
$63,000

To:

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Property Sale

Sale
$11,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1900