Skip to content

75 Lake AveClifton, NJ 07011

Built 1916

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 29, 2009

Property Information

Block4.22
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B3
Sq Footage1,845
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,400
49%
Improvement Value:$70,200
51%
Total Assessment$137,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,168+2.5%
2024$7,973+5.8%
2023$7,534-0.3%
2022$7,558+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,845DeedBook 1963, Page 157

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 1198, Page 121

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook M-120, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1916