Skip to content

74 Highland AveClifton, NJ 07011

Built 1910

Last Sale Date
Oct 14, 2005

Property Information

Block4.22
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings3
ZoningR-B3
Sq Footage2,224
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,700
32%
Improvement Value:$284,700
68%
Total Assessment$420,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,955+2.5%
2024$24,358+5.8%
2023$23,017-0.3%
2022$23,093+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910