Skip to content

80 Highland AveClifton, NJ 07011

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 28, 2023

Property Information

Block4.22
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B3
Sq Footage2,208
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,200
41%
Improvement Value:$150,800
59%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,137+2.5%
2024$14,775+5.8%
2023$13,961-0.3%
2022$14,007+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,208DeedBook 4712, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1910