Skip to content

101 Van Winkle AveClifton, NJ 07011

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 1, 2011

Property Information

Block4.22
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description(6) APARTMENTS
Dwellings6
ZoningR-B3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
48%
Improvement Value:$97,500
52%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,130+2.5%
2024$10,864+5.8%
2023$10,266-0.3%
2022$10,299+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 2069, Page 180

Property Sale

Sale
$169,400
DeedBook K-141, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1910