Skip to content

234 Parker AveClifton, NJ 07011

Built 1922
Commercial

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Dec 30, 2003

Property Information

Block4.23
Lot17

Dwellings---
ZoningPD-1
Sq Footage1,087
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,200
22%
Improvement Value:$56,600
78%
Total Assessment$72,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,321+2.4%
2024$4,218+5.8%
2023$3,986-0.3%
2022$3,999+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft1,087DeedBook 718, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1922