Skip to content

1033 Clifton Ave(Unit C0103)Clifton, NJ 07013

Built 1979
Commercial

Last Sale Price
$691,944
Last Sale Date
Mar 25, 1999

Property Information

Block41.04
Lot5
QualifierC0103
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1847.39 SQ FT
Dwellings1
ZoningB-A
Sq Footage1,847
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,400
22%
Improvement Value:$194,000
78%
Total Assessment$249,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,804+2.4%
2024$14,450+5.8%
2023$13,655-0.3%
2022$13,700+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$691,944

To:

Sq Ft1,847DeedBook 160, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1979