Skip to content

106 Starmond AveClifton, NJ 07013

Built 1965

Last Sale Price
$384,500
Last Sale Date
Aug 29, 2016

Property Information

Block41.11
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-A2
Sq Footage1,372
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,500
48%
Improvement Value:$114,500
52%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,119+2.5%
2024$12,805+5.8%
2023$12,100-0.3%
2022$12,140+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$384,500

To:

Sq Ft1,372DeedBook 2911, Page 98

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook W155, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1965