Skip to content

1050 Clifton AveClifton, NJ 07013

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Feb 12, 2016

Property Information

Block41.13
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICES
Dwellings5
ZoningB-A
Sq Footage4,112
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,500
23%
Improvement Value:$328,900
77%
Total Assessment$425,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,252+2.5%
2024$24,648+5.8%
2023$23,291-0.3%
2022$23,367+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft4,112DeedBook 2790, Page 60

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook U-129, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1960