Skip to content

50 Sunnycrest AveClifton, NJ 07013

Built 1998

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
May 31, 2013

Property Information

Block41.13
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-A3
Sq Footage2,422
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,500
40%
Improvement Value:$129,400
60%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,756+2.4%
2024$12,451+19.3%
2023$10,441-0.3%
2022$10,475+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000

To:

Sq Ft2,422DeedBook 2325, Page 180

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook O154, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook W-135, Page 321

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook A-133, Page 341