Skip to content

789 Van Houten AveClifton, NJ 07013

Built 1932
Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Dec 28, 2017

Property Information

Block42.02
Lot1

Dwellings---
ZoningM-2
Sq Footage3,180
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
72%
Improvement Value:$107,900
28%
Total Assessment$387,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,026+2.5%
2024$22,475+5.8%
2023$21,238-0.3%
2022$21,307+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft3,180DeedBook 3251, Page 130

Property Sale

Sale
$281,731
DeedBook 273, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1932