Skip to content

12 Samuel AveClifton, NJ 07013

Built 1925

Last Sale Price
$576,000
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block42.02
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage1,980
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,900
42%
Improvement Value:$111,600
58%
Total Assessment$192,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,427+2.5%
2024$11,153+7.2%
2023$10,403-0.3%
2022$10,437+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$576,000

To:

Sq Ft1,980DeedBook 4204, Page 239

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook U-132, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1925