Skip to content

284 Speer AveClifton, NJ 07013

Built 1953

Last Sale Date
Dec 8, 2022

Property Information

Block42.02
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-B2
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
59%
Improvement Value:$56,600
41%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,007+2.5%
2024$7,809+6.0%
2023$7,366-0.3%
2022$7,391+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953