Skip to content

31 Samuel AveClifton, NJ 07013

Built 1928

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 29, 2003

Property Information

Block42.03
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage1,660
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,500
45%
Improvement Value:$97,500
55%
Total Assessment$177,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,507+2.5%
2024$10,255+5.8%
2023$9,691-0.3%
2022$9,723+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,660DeedBook 690, Page 293

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook I152, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1928