Skip to content

21 Samuel AveClifton, NJ 07013

Built 1928

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
May 30, 2024

Property Information

Block42.03
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage1,980
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,500
40%
Improvement Value:$119,300
60%
Total Assessment$198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,801+3.8%
2024$11,368+5.8%
2023$10,742-0.3%
2022$10,777+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

To:

Sq Ft1,980DeedBook 4721, Page 216

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,980DeedBook 4154, Page 77Recorded10/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1928