Skip to content

20 Campbell AveClifton, NJ 07013

Built 1988

Last Sale Date
Feb 17, 1993

Property Information

Block42.05
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47.5
Description---
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage4,250
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,800
25%
Improvement Value:$265,700
75%
Total Assessment$354,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,043+2.5%
2024$20,540+5.8%
2023$19,409-0.3%
2022$19,473+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988