Skip to content

216 Speer AveClifton, NJ 07013

Built 1930

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
May 1, 1995

Property Information

Block42.05
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage2,112
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,200
48%
Improvement Value:$82,900
52%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,504+2.5%
2024$9,276+5.8%
2023$8,765-0.3%
2022$8,794+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft2,112DeedBook 139, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1930