Skip to content

226 Speer AveClifton, NJ 07013

Built 1930

Last Sale Date
Dec 8, 2022

Property Information

Block42.05
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-B2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,600
46%
Improvement Value:$80,100
54%
Total Assessment$149,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,886+2.4%
2024$8,674+5.8%
2023$8,196-0.3%
2022$8,223+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930