Skip to content

33 Spencer AveClifton, NJ 07013

Built 1953

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 12, 2016

Property Information

Block42.05
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage1,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
48%
Improvement Value:$89,400
52%
Total Assessment$171,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,204+2.5%
2024$9,960+5.8%
2023$9,412-0.3%
2022$9,442+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,228DeedBook 2930, Page 11

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 1214, Page 162

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook R-139, Page 266

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook R-122, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1953