Skip to content

681 Van Houten AveClifton, NJ 07013

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 30, 2009

Property Information

Block42.06
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings2
ZoningB-C
Sq Footage1,972
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,700
47%
Improvement Value:$110,800
53%
Total Assessment$210,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,495+2.4%
2024$12,196+5.8%
2023$11,525-0.3%
2022$11,563+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,972DeedBook 1828, Page 177

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook H-129, Page 353

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook L-120, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1900