Skip to content

651 Van Houten AveClifton, NJ 07013

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
May 1, 2012

Property Information

Block43.01
Lot10

ZoningB-C
Sq Footage3,230
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,300
38%
Improvement Value:$108,200
62%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,358+2.4%
2024$10,111+5.8%
2023$9,554-0.3%
2022$9,585+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft3,230DeedBook 2173, Page 238

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook C-137, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1915