Skip to content

30 Orange AveClifton, NJ 07013

Built 1926

Last Sale Price
$707,500
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block43.01
Lot45
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage1,820
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,700
49%
Improvement Value:$85,900
51%
Total Assessment$169,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,067+2.4%
2024$9,827+8.8%
2023$9,036-0.3%
2022$9,066+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$707,500

To:

Sq Ft1,820DeedBook 4763, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1926