Skip to content

15 Huron AveClifton, NJ 07013

Built 1910

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block43.01
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B2
Sq Footage1,036
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
57%
Improvement Value:$50,500
43%
Total Assessment$116,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,915+2.4%
2024$6,750+5.8%
2023$6,378-0.3%
2022$6,399+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,036DeedBook 4125, Page 121

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 2890, Page 184Recorded9/1/2016

Property Sale

Sale
$43,250
DeedBook D169, Page 219

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook I-125, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1910