Skip to content

23 Marconi StClifton, NJ 07013

Built 1952

Last Sale Date
Aug 20, 1991

Property Information

Block43.02
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B2
Sq Footage1,499
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,200
47%
Improvement Value:$87,000
53%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,747+2.5%
2024$9,514+5.8%
2023$8,990-0.3%
2022$9,020+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952