Skip to content

35 Dick StClifton, NJ 07013

Built 1950

Last Sale Date
Feb 12, 2019

Property Information

Block43.05
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46.5
Description---
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage2,108
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,700
41%
Improvement Value:$123,400
59%
Total Assessment$209,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,412+2.4%
2024$12,115+5.8%
2023$11,448-0.3%
2022$11,486+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook G-135, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1950