Skip to content

11 Dick StClifton, NJ 07013

Built 1926

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jul 10, 2023

Property Information

Block43.05
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage1,414
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,500
53%
Improvement Value:$73,200
47%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,242+3.0%
2024$8,969+5.8%
2023$8,475-0.3%
2022$8,503+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,414DeedBook 4560, Page 132

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 1523, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1926