Skip to content

45 Huron AveClifton, NJ 07013

Built 1976

Last Sale Date
May 22, 2015

Property Information

Block43.09
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47.5
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage2,788
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,700
33%
Improvement Value:$173,900
67%
Total Assessment$259,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,410+2.5%
2024$15,041+5.8%
2023$14,213-0.3%
2022$14,260+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976