Skip to content

3 Brook Hill TerrClifton, NJ 07013

Built 1950

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Jul 23, 2002

Property Information

Block44.04
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-A3
Sq Footage1,914
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,100
47%
Improvement Value:$108,300
53%
Total Assessment$204,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,133+2.4%
2024$11,843+5.8%
2023$11,191-0.3%
2022$11,228+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000

To:

Sq Ft1,914DeedBook 460, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1950