Skip to content

19 Brook Hill TerrClifton, NJ 07013

Built 1949

Last Sale Date
Dec 8, 2022

Property Information

Block44.04
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-A3
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,100
62%
Improvement Value:$58,900
38%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,201+2.5%
2024$8,981+5.8%
2023$8,486-0.3%
2022$8,514+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949